Octavio Paz

„Wciąż te same widzenia. Wokół kamienia słońca”, dwa tomiki wydane nakładem Fundacji Literatura Światowa przez wydawnictwo ETHOS z Olsztyna. Nie ma danych o nakładzie – niebieski i zielony tomik spięte są białym, papierowym paskiem z metką ceny: 0,54. Zachwycające. Paz otrzymał Nobla w 1990 roku i na pewno była to nagroda spodziewana. Meksykański poeta dostała ją za namiętne pisarstwo i szerokie horyzonty. Zakupione w tanich książkach wiersze dają wybór poezji autora raczej nie rozpieszczanego w Polsce.

I człowiek przyspiesza kroku
i w tym samym czasie gdy dociera na czas
skręcają za róg, punktualnie, Bóg i tramwaj.

W książkach dużo rysunków, szkiców, ale widać że jest to przypadkowe wydanie i nastawione na wykorzystanie chwili, kiedy autor otrzymał Nobla. Miał bogate życie, którego spełnieniem była na pewno nagroda – przeżył z nią jeszcze 8 lat.
Tomiki trzymają się rewelacyjnie, nikt ich nie niepokoi na półce z poezją. Teraz mój kaprys odnalazł je i wyciągnął na zimne, przestygłe słońce. Błyszczy kolor okładek i tylko biały otaczający je pasek jest lekko pożółkły. Są tak cienkie, że zostały spięte zwykłymi zszywkami. Na jednej okładce czarna ręka topielca, wynurza się z czarnej cieczy, którą trzymają kolejne dłonie. Panie Malcharek, niech mnie Pan powie, co artysta miał na myśli?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Octavio Paz

  1. magdala pisze:

    nie wiem co powie Malcharek, ale Paz jest wysmienity.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.