Szacuje się, że ponad 70% obszarów badawczych w psychologii, to zasługa nauki amerykańskiej. Podręcznik Ciccarelli i White’a, wydany przez wydawnictwo Rebis, to bardzo akademicka forma prezentacji nauczania psychologii, napisana przez dwoje doświadczonych profesorów. Charakteryzuje się nie tylko wszechstronnym podejściem do wielu zagadnień, ale również skrupulatnym wyjaśnianiem pojęć, które niekoniecznie są naukowe, a czasem wydają się oczywiste.
W najbliższym czasie zapewne przyjdzie mi zmierzyć się z niektórymi pojęciami prezentowanymi w podręczniku, stąd postanowiłem odświeżyć swoją wiedzę psychologiczną, której okruchy zbierałem często przez lata nie tylko nauki ale i pracy.
Od początku jesteśmy wprowadzani w system krok po kroku, prowadzeni za rękę przez autorów, dbających o to, żebyśmy nie pogubili się w gąszczu informacji. Autorzy wyjaśniają jak się uczyć i czujemy się lekko nieswojo, kiedy mówi się czytelnikowi o celach edukacyjnych podręcznika. Imponująco wygląda też lista wykładowców, z których usług korzystano, konstruując ten opsły podręcznik.
Zaletą „Psychologii” Ciccarelli i White’a, jest właśnie ta łopatologiczna wręcz przejrzystość i jasność – jeśli zostaniemy uważni, damy się ponieść doświadczeniu autorów, wiedza będzie się systematyzować logicznie. Pamiętajmy jednak o ogromie informacji i zagadnień – czasem musimy prześlizgnąć się tylko np. po teorii Freuda, ale przecież to nie jedyny podręcznik, z którego korzysta student psychologii – czasem warto sięgnąć do źródeł.
We wprowadzeniu mamy psychologię w praktyce, czyli tajniki przetrwania studiów i poprawianie swoich ocen. Bezradny amerykański student dostanie tutaj wskazówki jak czytać podręczniki, dowie się o metodach uczenia, dostanie dokładne przykłady jak sporządzać notatki, czy jak przygotować się do egzaminów. Nie wiem czy polski student, nie uśmiechnie się czytając ten rozdział, ale czy kiedykolwiek komuś zaszkodziło usystematyzowanie metodologii pracy, przypomnienie o najważniejszych zasadach, które warto zachować, żeby wchłonąć jak najwięcej i nie dać się zaskoczyć na egzaminie? A jeszcze dostajemy wskazówki jak poprawić pamięć, więc warto spróbować przebrnąć przez pierwsze rozdziały. Oczywiście na końcu znajdziemy podsumowanie, piękne wypunktowane, dodatkowo jeszcze rozrysowane w schematach. Dla każdego coś miłego i skutecznego – te powtórki naprawdę pomagają.
Kolejne rozdziały to już podróż przez psychologię: psychologia jako nauka, podejście biologiczne, czucie i spostrzeganie, świadomość, sen, marzenia senne, hipnoza a do tego narkotyki. Uczenie się, pamięć, poznanie, myślenie, inteligencja, język, rozwój, motywacje, seksualność, stres, teorie osobowości, zaburzenia, terapie.
Wszystko podane bardzo jasno, do tego zdjęcia i rysunki, bardzo dobry papier, co daje przyjemność obcowania z przyjemnym przedmiotem. To nowocześnie wydana książka, której daleko do ciężkich i nudnych podręczników. Podręcznik był testowany na studentach amerykańskich – wiadomo, że tamten system trochę odbiega od naszych metod nauczania, ale ponieważ świat idzie do przodu, zapewne niedługo przejmiemy metody, o których piszą Ciccarelli i White.
„Podręcznik jest jak wielki, gruby stek – samo mięso, żadnych wypełniaczy” – to obrazowe porównanie, wymyślone przez autorów, powinno dać nam gwarancje, że książka przysłuży się przyszłym psychologom. Co prawda dalej autorzy dodają, że jak każdy stek, żeby nie zaszkodził na żołądek, wymaga dobrego pogryzienia, ale tym wszystkim, którzy zastosują się do metod pokazanych w książce, można zagwarantować, że wiedzę psychologiczną, otrzymają doskonale przyrządzoną i skondensowaną, w sposób pozwalający na dalsze, dokładniejsze już studia wybranych zagadnień.
Książka do kupienia tutaj
Dlaczego należy czytać dzieciom od małego?
Sprawdźcie co na ten temat mówią naukowcy i inne mamy 🙂
Zapraszam do mnie.