Dwa razy Fronda.

        Marcin Wolski: z wykształcenia historyk, z powołania satyryk i dziennikarz. Inicjator znakomitego trójkowego programu „60 minut na godzinę”. Drugiego pod względem słuchalności, zaraz po Mszy Świętej. Znienawidzonego przez ówczesną władzę, ulubionego przez społeczeństwo. Autor telewizyjnego programu „Polskie ZOO”, realizowanego wspólnie z Jerzym Kryszakiem i Andrzejem Zaorskim.
Kochał naukę mimo że powtarzał dziewiątą klasę. Na wagarach czytał encyklopedię, a matematykę, fizykę i chemię kompletnie ignorował. Jak stwierdziło UB – mól książkowy zakochany w historii. Ulubieniec i wróg wielu polityków. Poznał m.in. Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza, Lecha Wałęsę, a z Miss Świata nawet zatańczył.
Z „przesłuchania” udało się jeszcze ustalić: gdzie podróżował, jakie są jego ulubione książki, kogo ośmieszał, co wywróżyła mu cyganka, a także na czyje życie wpłynął. Książka wzbogacona jest prywatnymi zdjęciami bohatera.
         Dariusz Wilczak odkrywa kulisy Operacji „Most” – tajnej oraz niesamowicie fascynującej akcji przerzutu prawie 100 000 Żydów na trasie Moskwa – Warszawa – Izrael w latach 1990 – 1992, współfinansowanej przez polską firmę Art-B. Poszukując informacji na temat Operacji rozmawia z jej szarymi eminencjami. Udaje się nawet w podróż do Izraela. Mimo pięćdziesięciu lat klauzuli milczenia Andrzej Gąsiorowski oraz Bogusław Bagsik (założyciele Art-B) opowiadają o genezie, kulisach i przebiegu tajnej akcji komandosów przyszłego GROM-u.
Na czym wzbogaciła się firma Art-B? Dlaczego jej właściciele byli poszukiwani listem gończym? Skąd wzięli się w Izraelu? Dlaczego zdecydowali się na współfinansowanie Operacji?
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.