„Rozmowy z Kafką”

Gustaw Janouch, Notatki i wspomnienia; wydawnictwo Czytelnik1993, fascynująca cena 80 tys zł, na stronie 129 bilet wstępu do TPN za 5000 zł, z kozicą, czyli do tej strony doczytałem; dosyć nudnawe wspomnienia człowieka, który jako 17 latek spacerował, rozmawiał i dyskutował z Kafką; mało szczegółów dla biografów, raczej odcinanie kuponów od znajomości; trochę zdjęć i rysunków, dobrze wydane i dobrze się trzyma ale nikt oprócz mnie tej książki w ręku nie miał.
Kafka jest kimś szczególnym w literaturze, jest niepowtarzalny jak Proust; jego sztuka ściśle wiąże się z jego życiem – kto zna biografię Kafki doskonale wie jak dziwne było np jego życie erotyczne, jak niezwykłe były jego stosunki z ojcem, jak dużo w tym życiu samotności ale przecież bez niej nie byłoby Kafki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Rozmowy z Kafką”

 1. obecny pisze:

  Nie, żebym się czepiał, nie mam zamiaru, nie chciałbym też spłycać Twojej myśli, ale pozwól, że Cię zacytuję: „(…)jak dziwne było np jego życie erotyczne, jak niezwykłe były jego stosunki z ojcem(…)”

  A poza tym, wiwle razy podchodziłem do Kafki, teraz mam zamiar to zrobić poprzez jego listy.

 2. Misia od Misiaków pisze:

  No a poza tym miał anoreksję….

 3. kakadukagadugadu pisze:

  Zastanawiam się, czemu piszesz tak ogólnikowo. Ciekaw jestem wrażeń z przeczytania „Procesu”, czy „Zamku”.Daje do myślenia ale daje również wiele możliwości interpretacji.Co o tym sądzisz?

 4. Ewa pisze:

  Pozwól, że i ja Cię zacytuję: „mało szczegółów dla biografów” i „spacerował, rozmawiał i dyskutował”. Zdaje się, że dla Ciebie szczegół biograficzny, to fakt narodzin, odwiedzenie tych lub owych sanatoriów oraz zgon. Z kim i gdzie spacerował, o czym rozmawiał, jakie księgarnie odwiedzał i co w nich kupował, o czym i jak dyskutował to już nie należy do biografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.