Najmądrzejszy w pokoju.

Thomas Gilovich i Lee Ross napisali książkę o tym, jak wpływać na ludzi, z którymi spotykamy się na co dzień. Zapewne każdy by tak chciał – kreować rzeczywistość według siebie, a właściwie pod siebie. Czy nie jest to czasem manipulacja? „Najmądrzejszy w pokoju” podaje nam to w formie i pod płaszczykiem najbardziej użytecznych odkryć psychologii społecznej.

W skrócie to książka o tym jak zostać mądrym. Pestka. Ogólnie rzecz biorąc każdy zna receptę i choć do mądrości dojdziemy wieloma drogami, to według autorów: „nie możesz być mądrym człowiekiem, nie mając mądrego podejścia do ludzi”. Piszą o tym, jak odkrywać motywy ludzkich zachowań i wykorzystać tę wiedzę do lepszego zrozumienia innych oraz skutecznego wywierania na nich wpływu. Arogancję, chciwość i krótkowzroczność przeciwstawiają inteligencji, wnikliwości i rozsądnemu dokonywaniu ocen. Bo „żeby być mądrym, trzeba być psycho-mądrym”.

Gilovich i Ross odnoszą się do badań prowadzonych na gruncie psychologii społecznej, analizują mądre i niemądre słowa oraz czyny postaci ważnych w historii świata. Przytaczają anegdoty, których bohaterami są m.in. Roger Federer i Rafael Nadal. W atrakcyjny i w pełni zrozumiały sposób podają czytelnikom wytyczne do podejmowania lepszych decyzji – w roli rodziców, pracodawców lub pracowników, przyjaciół lub doradców, a nawet obywateli świata.

2,800,800,,najmadrzejszy_3d

Życie każdego z nas to spotkania z ludźmi – od związków rodzinnych, poprzez rywalizację w szkole czy pracy, konflikty i awantury a nawet przypadkowe relacje ze spotkanymi na spacerze ludźmi. Książka wymarzona dla polityków i biznesmenów, którzy na spotkaniach z przypadkowymi ludźmi budują swoje kariery.

Jak podkreślają autorzy ta książka to nie jest podręcznik – to raczej pomocna dłoń wyciągnięta do osób, które chcą wywierać wpływ na innych i radzić sobie z konfliktami. Składa się z dwóch części: „Filary mądrości” pomogą dobierać odpowiednie słowa, nauczą jak się zachowywać w kryzysowych sytuacjach oraz jak sytuacja determinuje zachowania ludzi.

Z kolei „Mądrość stosowana” to opowieść o zdolnościach adaptacji, o naturze ludzkiej, która prowadzi do nieustannych konfliktów; znajdziemy też tam wyjaśnienie pojęcia „mądrych interwencji”.

Mądrzy ludzie nie czytają książek psychologicznych – mądrość mają wpisaną w geny albo jej się uczą z życia. Sterowanie zachowaniami innych to manipulacja. Czy wiedza zawarta w tej książce przysłuży się komuś i ułatwi mu życie – być może. Natomiast „Najmądrzejszy w pokoju” z pewnością jest  pierwszym krokiem, żeby zrozumieć, w którym miejscu postąpiliśmy źle, a kiedy spartoliliśmy dobrą relację. Zwłaszcza, że została napisana przez fachowców, a nie oszołomów spod znaku poradników, które na rynku cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

Na koniec kilka słów o autorach:

Thomas Gilovich – profesor psychologii na Uniwersytecie Cornell oraz dyrektor Centrum Ekonomii Behawioralnej i Badań Procesów Decyzyjnych. Jest autorem i współautorem popularnych książek, m.in. „Social Psychology”, „Dlaczego mądrzy ludzie popełniają głupstwa finansowe”, a także „How We Know What Isnt’s So”. Autor głośnych, szeroko cytowanych artykułów m.in. na temat błędów poznawczych czy wpływu zakupów na poczucie szczęścia. Należy do Committee for Skeptical Inquiry, promującego naukę i krytyczne myślenie. Zasłynął z pojęć takich jak Hot hands (gorące ręce), Spotlight effect (efekt spotlight), Self-handicapping (samoutrudnianie), które wprowadził do terminologii psychologicznej.

Lee Ross – profesor psychologii na Uniwersytecie Stanforda i współzałożyciel Centrum Badań nad Konfliktem i Negocjacjami. Wśród jego zainteresowań naukowych znajdują się: psychologia polityki, wpływ społeczny, teoria uprzedzeń, a także badania podejmowania decyzji i rozwiązywania konfliktów. Jest współautorem książek „The Person and the Situation” oraz „Human Interference”. Ross w swojej karierze naukowej wyszedł poza badania w laboratorium. Obiektem obserwacji uczynił także problemy globalne, jak zmiany klimatu czy system prawny. Brał udział w procesach pokojowych w Irlandii Północnej, na Kaukazie i Bliskim Wschodzie. Został wybrany do prestiżowej American Academy of Arts and Sciences. Uhonorowany nagrodami American Psychological Society William James Fellow oraz Distinguished Scientist Award from Society of Experimental Social Psychological.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.